Průvodní zpráva
Terasa je dalším pokojem bytu, kde si člověk může užívat čerstvého vzduchu a odpočívat pod otevřeným nebem. Pokud je ovšem příliš exponovaná a otevřená pohledům z venku, člověk se zde nemusí cítit zcela pohodlně.
Návrh si pohrává s myšlenkou hnízda, které si ptáci tvoří jako útočiště. Mají z něj výhled, ovšem cítí se zde i bezpečně. Při opakování systému na několika terasách či balkonech by vznikla skupinka „vlaštovčích hnízd“ upevněných na fasádě.
Z terasy by bylo vytvořeno „hnízdo“ pomocí dřevěných latěk upevněných na zábradlí. Vytvořily by plášť terasy s nestejnou výškou, který by byl dále popínán rostlinami. Latě by byly kladeny nepravidelně, křižmo přes sebe, čímž by napodobily tvar hnízda z větviček. Po stranách při kontaktu se sousedními terasami by se vrstva latěk táhla do výše, aby zajistila soukromí. Uprostřed by pak byla nižší a otevřela výhled. Zároveň se tak tvar blíží více hnízdu. Laťky vytvoří pouze kostru, která pak bude doplněna rostlinami. Rostliny (popínavky, trvalky, a okrasné trávy) budou vysazeny do květináčů umístěných po obvodu terasy, přičemž v rozích budou květináče více koncentrované, aby uhladily tvar obytného prostoru. K okraji terasy jsou umístěny větší květináče pro popínavé rostliny a větší trvalky, které potřebují větší kořenový prostor. Větší květináče také lépe chrání rostliny před zimním poškozením mrazem. Před ně jsou pak umístěny menší květináče s menšími rostlinami, které částečně zakryjí velké nádoby. Jsou zde navrženy i převislé rostliny, aby zelená hmota byla co největší a květináče nebyly příliš patrné.
Jako nádoby na rostliny budou použity plechové sudy či nádoby na kapalinu, které nejsou tak finančně náročné. Jejich univerzální barva bude překryta nátěrem. Budou použity odstíny šedých barev pro menší květináče a bílá barva pro ty největší, tak aby korespondovaly s již umístěným zahradním nábytkem. Použití černých nádob je nepraktické kvůli letnímu přehřívání.
V návrhu je použito 25 kombinací sesazených rostlin v nádobách třech velikostí. Rostliny jsou kombinované dle nároků na prostředí. Jsou navrženy nádoby do přistínění, nádoby na slunce a kombinace rostlin snášejících slunce i přistínění. Lze tedy přemístěním reagovat na specifické podmínky na terase. Barevnost kvetení je volena jako žluto oranžová s akcentem červené. Na jaře převládá zelená, v létě přibývá žlutých, oranžových a červených květů, s podzimem se objevují i fialové odstíny. Ve stejné době také začínají vykvétat okrasné trávy, jejichž suché květenství přetrvává i přes zimu a tvoří zajímavé struktury.
Jsou použity dvě popínavé rostliny s opadavým listem (Clematis, Campsis radicans) a břečťan (Hedera helix), který slouží pouze jako převis přes květináče. Aby se nerozrůstal, bude vysazen pouze do malých nádob a ne ke stěně. Dále jsou použity tři druhy okrasných trav kvetoucí postupně od léta do podzimu. Jsou navrženy trvalky kvetoucí, trvalky s okrasným listem, převislé a stálezelené, aby na terase byla živá hmota přes celý rok.
Je navrženo 6 druhů bylinek, které lze pozměnit dle chutí investora. Jedná se o levanduli přínosnou zejména svou vůní. Levandule se užívá také jako přírodní repelent. Je ovšem choulostivá na mráz. Její vhodnost pro dané stanoviště se ukáže během prvních let. Další bylinkou je meduňka lékařská vhodná do čajů a jiných nápojů stejně jako máta peprná používaná také do koktejlů. Tyto dvě trvalky vyžadují častější zalévaní a stín. Bazalka se prodává nejčastěji ve formě letničky, kterou je třeba každý rok obnovovat, ovšem byly vyšlechtěny již i vytrvalé druhy. Bazalka je chutným kořením na vaření. Zde navržená Šalvěj lékařská v kultivaru ‚Purpurea‘ je nejen okrasná do fialova zbarveným listem, ale také bylinkou užívanou k léčení dýchacích cest. Pozor, může být nebezpečná těhotným ženám. Poslední bylinkou je mateřídouška, taktéž užívaná do čajů.
2VF-Studie projektu
- 201308DRS_katalog220130912
5VF-Prováděcí dokumentace pro realizaci
- 201308STU_katalog520130912