Rekonstrukce bytu Praha Vinohrady, Prague, 2010-2012, CZ

Koncepce
Mezonetový byt na pražských Vinohradech vznikl adaptací podkroví bytového domu a propojením jednotlivých podkrovních prostor. Klient byt koupil po adaptaci podkroví od předchozího majitele. Byt vykazoval značné nedostatky z hlediska dispozičního řešení a materiálového řešení. Mezi největší nedostatky patřily dělicí skleněné příčky v rámci ložnicového patra s nedostatečnou akustickou a vizuelní dělící funkcí, umyvadlo v rámci chodby ložnicového patra, oddělení záchodu v ložnicovém patře pouze nízkou příčkou od celého prostoru chodby, nedostatek úložných prostor, nedostatečná velikost kuchyňské linky a celkové nekvalitní provedení povrchů a konstrukcí v rámci bytu.

Dispozice
Mezonetové členění dispozice v našem návrhu zajištuje oddělení denní a noční části v rámci jednotlivých pater. Úprava bytu dle návrhu Atelieru Vltava byla realizována na několik etap v letech 2010-13. V první etapě došlo k úpravě horního ložnicového patra mezonetu. Skleněné příčky byly nahrazeny standardními příčkami z SDK a byly narovnány. V rámci dispozice byla vytvořena oddělená koupelna se záchodem a prostorem pro pračku, dvě samostatné ložnice a šatna přičleněná k ložnici rodičů.

V druhé etapě byla realizována rekonstrukce dolního vstupního obytného patra. Zde z hlediska dispozic nedošlo k výrazným zásahům. Byl zachován původní otevřený propojený prostor. Jediným výraznějším stavebním zásahem byla realizace krbové vložky na rozhraní obývacího pokoje a prostoru kuchyně. Vše bylo řešeno převážně formou vestavěného nábytku.

Materiály
Výrazným materiálovým prvkem v bytě je dubová parketová podlaha a dřevěné trámy nesoucí strop nad obytným patrem. Podlaha prošla v rámci rekonstrukce renovací a zůstala ponechána. V koupelnách a ve vstupním prostoru byla nahrazena dlažbou, vzhledem k nižší mechanické odolnosti dubových parket. K výrazné barevnosti podlahy a nosných dřevěných prvků je doplněn nábytek převážně v neutrální šedé a bílé barvě. Výjimkou je nábytek ve vstupní části, který je vzhledem k propojení s oknem volen v textuře rámu dřevěného okna. Povrchy stěn jsou řešeny bílou výmalbou. V části se zvýšeným namáháním je volena stěrka v imitaci betonu s povrchovou úpravou lakem. Materiálově při řešení nábytku převládá MDF s šedou folií v lesku, Corian a Hi-macs v bílé matné barvě a nerezové úchytky a sokly. V obývacím pokoji pak bílou barvu nábytku doplňuje jasanová dýha na ohýbaném nábytku. V rámci rekonstrukce byla většina nábytku navržena na míru Atelierem Vltava.

Osvětlení
Investor nás oslovil zároveň s řešením osvětlení v rámci celého mezonetu. Osvětlení ve vstupním obytném patře je navrženo kombinací závěsných svítidel a stojacích lamp od firmy Artemide. V kuchyni a koupelně v obytném patře je osvětlení doplněno LED pásky vloženými do nik nebo nábytku. V ložnicovém patře je osvětlení řešeno standardně přisazenými svítidly na stěnách.

Závěr
Kompletní rekonstrukce a adaptace podkroví probíhala po částech v letech 2010-13. Výsledkem rekonstrukce je vytvoření kvalitního prostoru pro bydlení na úrovni dnešních standardů a odpovídající lokalitě bytu. V současné době zpracováváme pro investora úpravy prostorů dětských pokojů a ložnice investora. Mezonet na Vinohradech tak bude kompletně dokončen. V Atelieru Vltava po dlouhé a intenzivní spolupráci s klientem doufáme, že celý projekt a jeho realizace splňuje očekávání investora na kvalitní bydlení na pražských Vinohradech.
 
Atelier Vltava, 04/2014
info@ateliervltava.cz
 
Press / Media / Ocenění:
 
Moderní byt 12/2014
http://www.ateliervltava.cz/cs/press/atelier-vltava-v-modernim-bytu-12-2014
 
Archiweb 09/2014
http://archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=4104